Menu techniczne
Facebook
Imieniny
Dzisiaj jest
Sobota
16 lutego 2019
Imieniny obchodzą
Bernard, Danuta, Dan, Danisz, Julianna, Symeon

Polsko - Ukraińskie Spotkanie Opłatkowe w Budrach

 

21 grudnia 2014 r. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Budrach odbyło się Polsko-Ukraińskie Spotkanie Opłatkowe zorganizowane przez miejscowe Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych ?Barwy Jesieni?, we współpracy z GOK Budry. Jest to kolejna odsłona projektu p.n. ?Ocalona od zapomnienia ? Tradycja?, realizowanego w ramach programu ?Działaj Lokalnie VIII?, który ma na celu aktywizowanie lokalnych społeczności wokół różnych celów o charakterze dobra wspólnego, koordynowanego przez panią Janinę Kowalewską. Ponad sto pięćdziesiąt osób obejrzało tradycyjne jasełka w wykonaniu dzieci ze szkoły podstawowej w Budrach, przygotowane po polsku przez panią Monikę Roman oraz po ukraińsku przez panią Irenę Tymo. Młodzi aktorzy uczestniczyli w warsztatach teatralnych organizowanych w ramach projektu ?Ocalona od zapomnienia ? Tradycja?.

Do wystroju sali wykorzystano ozdoby świąteczne, wykonane przez dzieci i członkinie stowarzyszenia na zajęciach w ramach tegoż projektu.  Dopełnieniem miłej, świątecznej atmosfery były kolędy śpiewane przez zespoły działające w GOK-u w Budrach oraz wspólne życzenia świąteczne i dzielenie się opłatkiem i prosforą. Wspaniałe widowisko zakończył chór z Cerkwi w Węgorzewie, z którym zaśpiewali wspólnie księża Dymitr Harasim i Bogdan Harasim. Tradycyjne wigilijne specjały przygotowały członkinie stowarzyszenia ze środków projektowych.  Finansowo organizację spotkania opłatkowego wsparła również Fundacja Instytut Równowagi Społeczno ? Ekonomicznej w ramach  Świątecznej Akcji  "W SIECI NGO".

Organizatorzy dziękują także za pomoc finansową prywatnym przedsiębiorcom Bogdanowi Waszakowi z Buder i Wojciechowi Wojciul z Grąd Węgorzewskich oraz Wójtowi Gminy Budry Józef owi Markiewiczowi, z-cy Wójta Annie Kowalewskiej, Przewodniczącemu Rady Gminy Budry Waldemarowi Dworzeckiemu, radnym: Janowi Mełechowi, Jerzemu Waszakowi, Romanowi Nazarowiczowi, Ireneuszowi Skiendziulowi, Andrzejowi Deneka oraz sołtysowi wsi Budry Sławomirowi Oryńczak. Dziękujemy serdecznie wszystkim społecznikom, dzięki którym po raz kolejny mogliśmy się wszyscy razem spotkać w tym "świątecznym czasie" oraz Parafii Rzymsko ? Katolickiej w Budrch, Parafii Greko- Katolickiej w Węgorzewie i Urzędowi Gminy w Budrach.

 

Wigilia z Jasełkami w Ołowniku

Jak co roku, przed świętami Bożego Narodzenia, przygotowywaliśmy z dziećmi jasełka. Tym razem była to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia "Węgorapa - Gołdapa",  GOK-u oraz świetlicy w Ołowniku. W niedzielne popołudnie, 21 grudnia, maluchy i te nieco starsze dzieciaki z Ołownika wspólnie z panią Dorotką i Iwonką wystawiły "spektakl" o tradycjach Bożego Narodzenia. Sceny połączone były z przepięknymi wierszami i kolędami, które wykonywały dzieci z zespołu "Bąki z naszej łąki"i  solistka - Martyna Lichota.  Po zakończeniu występu przyszedł czas na życzenia świąteczne, które złożył wszystkim ksiądz parafii Olszewo Węgorzewskie Tadeusz Krzywiński. Chwilę później mieszkańcy Ołownika podzielili się opłatkiem.

Miłym akcentem spotkania wigilijnego było wręczenie upominków dla dzieci oraz wigilijny poczęstunek (m.in. pierogi, barszczyk, krokiety), które przygotowane zostały przez mieszkanki Ołownika, dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich ŚWIĄTECZNA AKCJA  "W SIECI NGO".

Krótki filmik do obejrzenia na naszym kanale youtube.
SKOPIUJ LINK: www.youtube.com/watch?v=IabFiUv1pks&feature=youtu.be


 

Wigilia w Budzewie

Okres przedświąteczny był bardzo pracowity dla zespołu "Budzewiaki". Razem ze Stowarzyszeniem Węgorapa - Gołdapa, w niedzielę, 14 grudnia zorganizowali SPOTKANIE WIGILIJNE dla mieszkańców Budzewa i okolic. Tego wieczoru sala rozbrzmiewała dźwiękiem kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu "Budzewiaki". Mieszkańcy z Budzewa (dzieci oraz dorośli) przedstawili tradycyjne Jasełka. Był też czas na wspólne śpiewanie kolęd i dzielenie się opłatkiem. Po części artystycznej pani Stefcia Wójcik - kierownik świątecznego zamieszania - zaprosiła gości do suto zastawionego stołu wigilijnego. Można było skosztować pierogów, rybek oraz innych wigilijnych specjałów przygotowanych przez panie z Budzewa.

Spotkanie Wigilijne w Budzewie zostało zorganizowane m.in. przy wsparciu finansowym ŚWIĄTECZNEJ AKCJI "W SIECI NGO" projektu "W SIECI NGO" dofinansowanemu ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Dziękujemy serdecznie za możliwość przygotowania poczęstunku dla wszystkich przybyłych gości oraz zakupu upominków dla dzieci biorących udział w Jasełkach. Organizatorzy pragną podziękować wszystkim zaangażowanym w pomoc w wigilijnych przygotowaniach, szczególnie wspaniałym Koleżankom zespołu Budzewiaki oraz darczyńcom: Waldemarowi Dworzeckiemu, Janinie Kowalewskiej i Bogdanowi Waszakowi. 

Filmik: https://www.youtube.com/watch?v=LcZrwdzj65E&feature=youtu.be