Menu techniczne
Facebook
Imieniny
Dzisiaj jest
Niedziela
19 maja 2019
Imieniny obchodzą
Augustyn, Celestyn, Iwo, Mikołaj, Pękosław, Piotr, Potencjana

100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

Wyjątkowy jubileusz, wyjątkowe święto, wyjątkowe obchody!
W naszej gminie 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęliśmy Mszą Św. w intencji Ojczyzny. Z okazji jubileuszowych obchodów Narodowego Święta został posadzony, przez Wójta Gminy Budry Józefa Markiewicza oraz ks. Proboszcza Jarosława Balutę, pamiątkowy Dąb Niepodległości „Nikodem”. O godz. 12.00 połączyliśmy się z rodakami w całym kraju, odśpiewując „Mazurka Dąbrowskiego” . Wkrótce po tym sztandary ze szkół oraz flaga dumnie niesiona przez strażaków OSP Budry poprowadziły wszystkich do Sali widowiskowej na część artystyczną. Przypominając o wydarzeniach sprzed stu lat, a także wspominając tych, którzy wolność Ojczyzny okupili cierpieniem i krwawą ofiarą, mogliśmy świętować Odzyskanie Niepodległości. Prezentowane pieśni, recytacje, teatr i taniec były wyrazem szacunku do Ojczyzny i radosnego świętowania.
Podczas uroczystych obchodów wystąpili:
uczniowie z SP Budry przygotowani przez Andrzeja Urbanowicza, Julia Waraksa, uczniowie z SP Sobiechy przygotowani przez Zofię Langer i Agnieszkę Trejbszo, Patrycja Kozłowska, zespół Absolwent, Staś Łojko, zespół Demolki, zespół Barwy Jesieni, zespół Kochane Bachorki, zespół Budzewiaki, Martyna Lichota, zespół Alebabki, Magda Myka, chór męski „Feniks” w składzie: Wojciech Sierżant, Łukasz Dojnikowski, Wiktor Trzeciakiewicz, Piotr Kowalewski, Jerzy Kotowicz, Jerzy Janoszek (jako również recytator), Marek Walendziak, Piotr Bułajewski, Mirek Herbatowicz i Jerzy Zinkiewicz).
Gościem honorowym uroczystości był polonijny zespół Królewczanie z Kaliningradu ( dawniej Królewca),którzy zaprezentowali się w repertuarze patriotycznym oraz rozrywkowym. Przed ich koncertem zaprezentował się najmłodszy członek zespołu Dmitrij Purcha z recytacją poezji patriotycznej.
Dziękujemy serdecznie wszystkim artystom dużym i małym oraz wszystkim, którzy wspomogli nas w przygotowaniach oraz przeprowadzeniu tego wyjątkowego, jubileuszowego święta. Składamy podziękowania tym, którzy użyczyli nam mundury dla chóru „Feniks” .
Jesteśmy wdzięczni również Szpitalowi Psychiatrycznemu w Węgorzewie za ufundowanie gorącej, pysznej grochówki.

 

 

Konkurs recytatorski "Jesienne zadumania o Ojczyźnie"

W minioną środę, 07 listopada, przybyło do nas 38 recytatorów z siedmiu szkół podstawowych: SP 1 i SP2 Węgorzewo, Węgielsztyna, Pozezdrza, Buder , Sobiech i Bań Mazurskich.
Międzypowiatowy konkurs pt. „ Jesienne zadumania o Ojczyźnie” odbywał się pod patronatem Senator RP Małgorzaty Kopiczko, która zaszczyciła nas swoją obecnością i osobiście obdarowała laureatów pięknymi albumami, wydanymi przez Senat specjalnie na 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Jury w składzie: Jolanta Rodzewicz, Anna Czapska, Aneta Stankiewicz, Jerzy Janoszek oraz Andrzej Kowal postanowiło przydzielić nagrody następująco:
Kl. I- II
I - Wiktoria Póltorak- SP 1 w Węgorzewie
II – Judyta Siniuk – SP 1 w Węgorzewie
III – Oliwia Holuk - ZPO w Baniach Mazurskich
Kl. III-IV
I – Martyna Noga - SP 2 w Węgorzewie
II – Wojciech Wantuch - SP 1 w Węgorzewie
III – Alicja Kmiecik – SP 1 w Węgorzewie
KL. V-VI
I - Gabriela Typyło - ZPO w Baniach Mazurskich
II – Kacper Radziewicz - SP w Pozezdrzu
III – Jakub Wałejko - ZPO w Baniach Mazurskich
wyróżnienie: Julia Smyka - SP 1 w Węgorzewie
Kl. VII-VIII
I – Magdalena Banasiewicz – SP 1 w Węgorzewie
II – Paweł Dem - SP w Pozezdrzu
III – Magdalena Myka – SP w Budrach
Wyróżnienia: Ola Żołądek , Kasia Doktór, Igor Rapita
Dziękujemy serdecznie Pani Senator Małgorzacie Kopiczko oraz naszym współorganizatorom: Starostwu Powiatowemu w Węgorzewie i Urzędowi Gminy w Budrach oraz OSP w Budrach za przeprowadzenie w czasie oczekiwania na wyniki konkursu cennego kursu udzielania pierwszej pomocy.

 

Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości