Menu techniczne
Facebook
Imieniny
Dzisiaj jest
Środa
23 stycznia 2019
Imieniny obchodzą
Emerencja, Ildefons, Jan, Klemens, Maria, Rajmund, Rajmunda, Wrócisława

Trochę historii - świetlica w Ołowniku

Budynek świetlicy w Ołowniku został zbudowany w 1972 roku. Pełnił funkcję hotelu robotniczego dla pracowników GPB (Giżyckie Przedsiębiorstwo Budowlane) podczas budowy fermy krów mlecznych w gospodarstwie Ołownik wraz z osiedlem mieszkaniowym.

            Po zakończeniu prac budynek miał być rozebrany. PGR odkupił ten obiekt na cele socjalne.

            W budynku tym znajdowały się pokoje hotelowe, stołówka i kuchnia. Po przejęciu przez gospodarstwo zostały przeniesione do niego biura ówczesnego Zakładu Remontowo-budowlanego PGR-u. Po niedługim czasie takiego użytkowania postanowiono wyburzyć ściany działowe tworzące pokoje i powstała świetlica zajmująca połowę budynku.

            W roku 1985 budynek przeszedł gruntowny remont.

 Materiały zakupił zakład, natomiast wszystkie prace zostały wykonane przez mieszkańców. Wszystko wykonano w drewnie a młodzież wykonała wystrój i nagłośnienie. Na owe czasy było ono o dość wysokim standardzie.

            W drugiej części pozostała kuchnia, stworzono kawiarnię z zapleczem oraz dwa pokoje gościnne z łazienkami. Wyposażono w fotele, stoliki, sprzęt audiowizualny.

            Niestety nigdy nie doszło do uruchomienia kawiarni. Sprawa ?zatrzymała się? na Sanepidzie, który nie dał zezwolenia na otwarcie ze względu na złą jakość w tym czasie wody pobieranej z lokalnej studni głębinowej (duża ilość żelaza i amoniaku), chociaż oczywiście woda ta była używana w gospodarstwach domowych wszystkich mieszkańców.

            Odbywały się tu wszystkiego rodzaju imprezy nie tylko zakładowe, jak dożynki, choinki, ale również imprezy urządzane przez ludność: wesela, imieniny, itp? W roku 1991 z części świetlicowej została utworzona kaplica zgodnie z wchodzącą zasadą ??zlikwidować w PGR-ach świetlice i utworzyć kaplice?

            Po zlikwidowaniu PGR-u w roku 1991 zakład jak i świetlica została przejęta przez AWRSP (Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa) w Suwałkach. Natychmiast następuje dewastacja, przejęcie przez dzierżawcę zakładu, któremu nie opłaca się prowadzenie takiej działalności. Powstaje w jednym z pomieszczeń sklepik, reszta popada w ruinę.

            W roku 2005 budynek przejmuje na mienie komunalne Gmina Budry i w roku 2006 świetlica zostaje gruntownie odremontowana włącznie z podniesieniem dachu i zlikwidowaniu korytarza w celu zwiększenia powierzchni.

            Otwarcie nastąpiło w dniu 28 października 2006 roku, W obecnej chwili działalność i stan świetlicy zależeć będzie tylko od mieszkańców i użytkowników obiektu.

K. Trejbszo

 

Zmieniony ( 12.01.2007. )
 

Festyn Święto pieczonego ziemniaka

  FESTYN " Święto pieczonego ziemniaka"  -  8 października (niedziela )

  godz.  15.30 - boisko w Budrach

- zabawy i konkursy dla dzieci 15.30 - 16.30  
- zespoły z Bań Mazurskich  ( ISKIERKI, ZOREPAD, TIP-TOP)
- zespół SAPINIAKI - Kruklanki
- zespoły rodzime: Absolwent Alebabki Energia
- zespól BASIBABKI  - Barciany
- duet akordeonowy- Budry
- formacja BREAK- DANCE "OCOBE" - Kowale Oleckie
- Gwiazdą  wieczoru będzie cygański zespół NAZIR z Ełku
- wieczorna zabawa taneczna z  PIECZENIEM KIEŁBASEK PRZY OGNISKU !!!!!
 

Wieczór pod gwiazdami

29 lipca 2006   Budry  gościły niewątpliwą gwiazdę piosenki z tekstem - Pana Andrzeja Rosiewicza - wspaniałego piosenkarza i tancerza w jednej osobie.  Wszyscy kochający piosenki Pana Andrzeja mieli okazję uczestniczyć w niezapomnianym koncercie, który na długo pozostawi ślad w ich sercach. Ten wspaniały, pełen uroku artysta, rozbawiał wszystkich wytrawnym humorem i zachwycał wspaniałymi wykonaniami wokalnymi i choreograficznymi. Gwiazda wieczoru zachęciła wszystkich do wspólnego śpiewania znanych szlagierów takich jak ?Czterdzieści lat minęło?, ?Może to przeznaczenie? i wielu innych. Wszyscy uczestnicy koncertu zgodnie stwierdzili, iż był to wieczór mistrzowskiego kunsztu rozśmieszania i wyśmienitej zabawy! Podczas wieczoru wystąpił też z koncertem zespół szantowy ?Stojące maszty? oraz zespół ?Alebabki?. ?Wieczór pod ? gwiazdami?  zabawą taneczną ?przeszedł??do ranka.

Image

Zmieniony ( 29.08.2006. )