Menu techniczne
Facebook
Imieniny
Dzisiaj jest
Środa
23 października 2019
Imieniny obchodzą
Ignacy, Iga, Ignacja, Żegota, Jan, Marlena, Odilla, Roman, Seweryn, Teodor, Włościsław

DOŻYNKI 2009

Mimo niepewnej pogody mieszkańcy gminy Budry licznie przybyli, by wspólnie uczestniczyć w obchodach święta plonów. Starostami tegorocznych dożynek byli przedstawiciele - rolnicy  wsi Budzewo: Beata Kowalczyk i Bolesław Kupibida. Bogaty program artystyczny rozpoczął się zaraz po uroczystej Mszy Św. celebrowanej przez ks. Jarosława Balutę. Na ludową nutę zaśpiewał zespół ?Absolwent?, ?Srokowiacy?, ?Sapiniaki? z Kruklanek oraz  dziecięcy Kwartet Muzyczny ?Lira? z Rutki Tartak, który zachwycił publiczność wdzięcznym głosem wokalistki  i profesjonalnym koncertem.  
Na scenie zaprezentowały się też wokalistki z ?Alebabek?, roztańczony zespół FORGET, zespół rockowy?Białe kruki? i ?Eksperyment? z Kruklanek oraz specjalnie przygotowany na to święto Zespół Budzewiaki z humorystycznym spektaklem ?Żniwa pełne niespodzianek??.
Niewątpliwą atrakcją dożynek były występy gości z Kaliningradu, którzy zaprezentowali się zarówno w tańcu jak i w piosenkach ( Maria Kazaniowa-laureatka międzynarodowych konkursów wokalnych w Niemczech, Polsce i na Litwie oraz Anna Kowal i Katarzyna Kobitz ze Studia Tańca Wschodniego) Muzyczną perełką dożynek był rosyjski akordeonista Miroslav Lelyukh, wielokrotny laureat międzynarodowych akordeonowych festiwali.
Stałym wydarzeniem dożynkowego święta był konkurs na ?Najpiękniejsze wieńce dożynkowe? W tym roku jury w składzie (Wicestarosta Powiatu Węgorzewskiego Marek Myka  ks. Jarosław Baluta oraz Wójt Gminy Budry Józef Markiewicz postanowili przyznać równorzędne nagrody za wieńce z Buder i Budzewa.

Rekreacyjną atrakcją dożynek była zorganizowana po raz pierwszy olimpiada sołecka ?SOŁTYSIADA?, w której wzięły udział 4 sołectwa. Po ciężkich zmaganiach w konkurencjach wymyślonych przez ekipę GOK-owców, złote medale i 400 zł. zdobyła drużyna z Popiół, II msc. - i 300 zł sołectwo z Buder, III msc. i 200 zł - Budzewo. Zaszczytne IV msc. zdobyły Więcki, które odebrały pamiątkowe medale i gromkie brawa z widowni! SOŁTYSIADA finansowana była ze środków Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich. Niewątpliwą atrakcją imprezy była obecność ekipy funkcjonariuszy  Straży Granicznej z Węgorzewa. Przez kilka godzin wszyscy chętni mogli oglądać sprzęt wykorzystywany w ich codziennej pracy, wyposażenie wnętrza samochodów patrolowych. Z zainteresowaniem widownia obejrzała pokaz tresury psów oraz pościg za przestępcą. Dziękujemy im bardzo za przyjęcie naszego zaproszenia.
Gminny Ośrodek Kultury w Budrach serdecznie dziękuje p. Janinie Pik z Buder za okazaną nam wielką pomoc w przygotowaniu posiłków dla zespołów.

Dożynki Gminno ?Parafialne wsparli:
Starostowie Dożynek: p. B. Kowalczyk i B. Kupibida, J. Rymszewicz ? Sklep Alczes Węgorzewo, B. Zouner ?PSS Społem Węgorzewo, W. Wasilewski ?Zakład Remontowo ?Budowlany, W. Liminowicz ? Zakład Usługowy,
M. Wojsław ? Olecko,
W. Wojciul ? Wędzarnia Ryb- Grądy Węgorzewskie
B. i Ł. Jedlińscy ABC ? Budry. Wyrazy wdzięczności ślemy także wszystkim osobom, które nas wsparły a pragną pozostać anonimowe
.

Image