Menu techniczne
Facebook
Imieniny
Dzisiaj jest
Piątek
7 sierpnia 2020
Imieniny obchodzą
Albert, Alberta, Albertyna, Anna, Dobiemir, Donat, Donata, Doris, Dorota, Kajetan

"(...) A z tego tu żyta będzie chleb powszedni. Dostaną go dzieci, dostaną go biedni." - NASZE DOŻYNKI

Tegoroczne obchody dorocznego Święta Plonów rozpoczęły się tradycyjnym przemarszem rolników niosących owoc swej pracy w postaci przebogatych, złotych wieńców. Strojny korowód prze muzyce zespołu "Absolwent" udał się na uroczystą mszę świętą do naszego kościoła. Po zakończeniu nabożeństwa orszak dożynkowy z chlebem w dłoniach i z pieśnią na ustach witaliśmy już przed sceną.
Podczas Dożynek nie mogło zabraknąć pradawnego obrzędu przekazania chleba starostom. W tym roku uczyniły to dzieci z naszego GOK-u. "Kochane Bachorki" zaprezentowały również krótką ale jakże wdzięczną część artystyczną śpiewając ludowe mazurskie piosenki, a także recytując wiersz opowiadający o tym, co dają dla nas wszystkich nasze pola, nasza ziemia.
Dalsza część festynu to przede wszystkim występy artystyczne. Na naszej scenie, a raczej na "parkiecie" wystąpiły same znakomite zespoły.
Tańczyli dla nas: Zespół Taneczny "Grodzieńskie Koronki" z Białorusi, którzy swoją malowniczą prezentacją, a także niesamowitą różnorodnością zachwycały budrowską publiczność, Zespół Pieśni i Tańca "Grajewianie" reprezentujący folklor wschodniej Polski na najwyższym poziomie, Zespół Taneczny "Primier" z Czerniechowska, (Rosja), który pokazał w swoich tańcach nie tylko niebywałą precyzję ale również nieprzemijające uśniechy na twarzach tancerzy. Swoją obecnością zaszczycili nas również: kabaret "Zza lasu" Stowarzyszenia Żytkiejmska Struga z kabaretem pod tytułem "Samowola śmieciowa", Studio wokolne z Pozezdrza - Ania i Jola Wojciechowskie, Klub Seniora "Barwy Jesieni" z GOK Budry, zespół "Budzewiaki" z teatrzykiem "Śpiąca Królewna", duet akordeonowy z naszego GOK-u - Panowie Jerzy Zinkiewicz i Wincenty Turowski oraz Pan Jerzy Janoszek. Wieczorną częsć imprezy uświetnili: zespół "Alebabki", który jak zawsze wyciągnął ludzi na parkiet, zaprzyjaźniony "Zorepad" z Bań Mazurskich oraz gwiazda wieczoru, którą tym razem był zespół THE UKRAINIAN FOLK. Mino wieczornego chłodu na parkiecie temperatura nie stygła! Całość zakończyła zabawa taneczna, którą poprowadził nasz znany i lubiany Krzysztof Abako.

Ale budrowskie Dożynki to nie tylko część artystyczna. Podczas festynu odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, którego laureatami są: zwycięzcy - Budzewo, drugie miejsce otrzymały Budry, trzecie Więcki, czwarte Zabrost Wielki. Odbył się także konkurs kulinarny
Ale Pasztet!, w którym główną nagrodę odebrała Pani Danuta Urynowicz. Kolejne miejsce zajęły panie: Maria Szukiel, Barbara Szwajłyk, Janina Kowalewska, Sylwia Walicka, Teresa Hadziewicz.

Gwoździem programu jak co roku była SOŁTYSIADA. Prezentacja sołectw, turniej wiedzy o gminie, wyścigi narciarskie na trawie, łapanie mydła na czas, młócenie jajek cepem (trzeba przyznać, że niektóre jajka na widok cepa same pękały...ze strachu!), wyścigi sołeckich zaprzęgów i jako wisienka na torcie pokaz mody - ModaPolo - w tych wszystkich konkurencjach zmagały się nasze drużyny, sołectwa: Więcki, Piłaki Małe, Budry i Budzewo. Nie było łatwo, zwłaszcza, gdy adrenalina i duch walki z drużyn aż kipiał! Jednak zwycięzca jest tylko jeden, a w tym roku złote medale otrzymali mieszkańcy Więcek ! Na drugim miejscu Budry, na trzecim Budzewo, na czwartym Piłaki Małe. GRATULUJEMY!

Nie zabrakło regionalnych, mazurskich, ekologicznych, smacznych i zdrowych przysmaków. O tą dziedzinę zadbały przede wszystkim stowarzyszenia. Te pachnące pyszności przygotowały: Stowarzyszenie Żytkiejmska Struga, Stowarzyszenie Więcki Razem, Polsko-Ukraińskie Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Zabrost Wielki a także zawsze pomocne mieszkanki Buder.

Organizatorzy Dożynek pragną gorąco podziękować wszystkim, którzy swoją pomocą i pracą wsparli organizację tegorocznego Święta Plonów. Szczególne podziękowania kierujemy do rolników, którzy ofiarowali żboże, warzywa i owoce, do Pana Mirosława Herbatowicz, do Pana Waldemara Dworzeckiego, do Klubu Garnizonowego w Węgorzewie, do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Budrach, do Sołtysa Buder - Pana Sławomira Oryńczaka, a także do wszystkich pracownikom GOK-u. Specjalne podziękowanie kierujemy do Urzędu Gminy w Budrach, dzięki któremu Dożynki mogły się odbyć i zarazem cieszyć nas wszystkich.
Dziękujemy również poszczególnym sponsorom: Firmie PALWOD - Ryszard Pawlukanis z Gołdapi, ARRIVA sp. z o.o. - przewozy autokarowe/oddział Węgorzewo, Firmie Handlowo Usługowej - Koszyc Irena, Bankowi Spółdzielczemu z Węgorzewa, Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Węgorzewie, Panu Zenonowi Zounerowi, dla Baru MŁYM w Baniach Mazurskich, Państwu Ireneuszowi i Jolancie Skiendziul z Piłak Małych, Panu Mirosławowi Wojsław - Biuro Architektoniczne z Węgorzewa, PSS Społem Węgorzewo, Panu Marcinowi Bejnarowi, Panu Witoldowi Liminowiczowi.

Do zobaczenia za rok !